BELKİ DE...

Gün ışıklarını kısmış, ortalık yavaş yavaş kararmaya ve akşam sükun halini şehrin üzerine yerleştirmeye başlamıştı. Bu akşam nasip de olanları almak, yarına umut taşıyabilmek için yine yollara düşmüştüm. Ben herkesi görüyordum, ama herkesin beni gördüğünden pek emin değildim. Çok da umurumda değildi zaten. Artık alışmıştım. Yok olmak yok sayılmak, varlık ile yokluğun birbirine karıştığı sokaklar...

Aslında hep aynıydı gezdiğim uğradığım yerler. Belki de belgesellerde izlediğimiz hayvanların bölgelerini işaretlediği gibi benim de bölgem işaretli gibiydi. Belki de aslında biliyorduk birbirimizi ama çoğu zaman hedef aynı olunca çok da karışmıyorduk birbirimize. Ya nasip deyip dalıyorduk, belki burada olabilir...

Bu akşam hava biraz daha karanlık. Sokak lambaları yanmıyor. Olsun benim el fenerim var. O olduktan sonra işim o kadar da zor değil. Bu gün bu sokağın pazarı idi. Az ilerideki süpermarkette bu gün yine indirim vardı. Anlayacağınız bu akşam arabamı yine doldurma şansım yüksek. Tecrübe böyle bir şey olsa gerek. Havayı iyi koklamak lazım. Ne, nerede çok olur, neyi nerede bulabilirim.

İlk konteyner süper markete çok yakın burada çok olmalı. Evet beklediğim gibi bu gün yevmiyeyi doğrulttuk. Uğrayacağım diğer yerlerde böyle olursa ne güzel. Hava daha da karardı. İnsanların yüzleri pek seçilemiyor. Yanımdan geçenler yaklaştıklarında kafalarını çeviriyor, ayak uçlarına bakıyor öyle geçiyorlar. Baksalar da fark etmiyor nereden tanıyacaklar ki.

Yatsı ezanı okunuyor. Sakallı yaşını almış yaşlı bir amca yanımdan geçiyor. Biraz dikkatli bakıyor yüzüme. Bir şeyler söyleyecek gibi ama o da kafasını önüne eğip gidiyor. Acaba ben de… Yok yok bu vaziyette hem de üstüm başım bu vaziyette olur mu? Olmaz tabi. Sonra işime bakıyorum. Zaten ne zamandan beri hiç gitmedim ki. Geçen bayramdı namaza gittiğim. Kurban bayramı. Belki de birileri bana da kurbandan bir parça verir diye de içimden geçirdiğim o bayram sabahı. Tekbirler ne güzeldi! Dua da etmiştim. Ama biz, işte böyleyiz. Aslında hep istiyorum. Şeytan bırakmıyor.

Gece yarısını geçiyor vakit. Sokaklar tamamen bana kaldı. Artık eve gitme zamanım yaklaşıyor. Bir iki tane kaldı. Yine dolu bir çöp konteyneri. Hatta dışarılarına kadar taşmış. Bir elimde fenerim diğer elimle başladım karıştırmaya. Bulduklarımı arabama atıyorum. Yüküm oldukça kabardı. Olsun ne kadar çok olursa o kadar para demek.

Bir ara dışı yaldızlı taşlarla sıvanmış bir bina ilişti gözüme. Penceredeki perde hafif aralanmış, başında beyaz başörtüsü ile yaşlıca bir teyze beni izliyor. Benim kendisini gördüğümü fark edince kendisini hafifçe geri çekti ama bakmaya yine devam ediyor. Evin bütün ışıkları kapalı. Herkes yatmış herhalde. Ama yaşlı teyze ayakta. Belki de birilerini bekliyor. Gözlerini benden de ayırmıyor. Belki de ama hayır canım o kadar da değil. Anne! Aman ben de neler düşünüyorum. Daha neler...


Favorilere Ekle 6

Ziyaretçi 2 yıl önce

Çok güzel. Çevremizde farkında olmadığımız ne kadar çok insan var.

Ziyaretçi 2 yıl önce

Yüreğinize sağlık çok güzel, rabbim farkındalığımızı artırsın.

GüL-i Rana 2 yıl önce

Farkındalık; Yargısız bir şekilde Şimdiki ana odaklanabilmek amacıyla, Dikkatinizi toplayabilmektir (John Kabat-Zinn) Güzel bir başlangıç olmuş devamını bekliyoruz.

Ziyaretçi 2 yıl önce

Hz Musanın duasıyla sana dua ediyorum hocam:Mûsâ "Rabbim!" dedi, "Gönlüme ferahlık ver. İşimi bana kolaylaştır. Dilimden düğümü çöz. Ki sözümü iyi anlasınlar. Mehmet ÖZDEMİR Yakınlarımdan birini bana yardımcı ver. Kardeşim Harunu. Onunla gücümü pekiştir. Onu da görevime ortak et. Tâ ki seni bol bol tesbih edelim. Ve seni çok analım. Kuşkusuz sen bizi görmektesin." Rabbim yar ve yardımcın olsun.

Ziyaretçi 2 yıl önce

Elinize sağlık hocam yazınız mükemmel belki kim bilir bir gün birileride benim yokluğumu farkeder

Yusuf Deveci 2 yıl önce

Aslında yanlarından geçerken, dönüp yüzüne gülümseyip bir selam vermek ne kadar kolay... Bir o kadar da zor...

Ziyaretçi 2 yıl önce

ÇOK GÜZEL GÖNLÜNE SAĞLIK

Ziyaretçi 2 yıl önce

Ne guzel bir yazi kaleme almis.. Kendi roman okuyormus gibi hissettim. Tesekkurler Murat Bey

Murat Çulfaz

Takip Et

Hikaye

Yeni Yazılar